kam dál: Zajímavosti
V loňském roce navštívili Ratenice na pozvání spolku Ratenická včela členové některých spolků z rakouské obce Stillfried, původního sídla šlechtického rodu Štylfrýdů, kteří později pod vlivem dějinných události přesídlili do naší obce. Letos přišlo na oplátku pozvání do Rakouska, v dubnu se do Stillfriedu z Ratenic vydala sedmičlenná výprava. Kromě návštěvy místního muzea, mateřské školy nebo vinařství došlo i na setkání s místními dobrovolnými hasiči, o nějž se chceme na tomto místě podělit.
Na místě nás v neděli dopoledne provedl velitel místních hasičů Wolfgang Obetzhauser a jeho zástupce Alexander Müllner, které doprovodil předseda osadního výboru Ernst Hahn. Dobrovolní hasiči Stillfried-Grub (Freiwillige Feuerwehr Stillfried-Grub) mají okolo padesáti členů, z toho dvě ženy, které se účastní i výjezdů. Dle velitele jednotky je zapojení žen do činnosti sboru výhodné, neboť asi 80% obyvatel obce dojíždí za prací do Vídně a skoro nikdo jiný ve Stillfriedu kromě žen, převážně maminek na mateřské dovolené, přes den nezůstává. Jednotka vyjíždí ročně přibližně k šedesáti zásahům. Nejedná se pouze o požáry, před několika lety bylo poslání hasičů rozšířeno i o zásahy technického rázu. Jak nám velitel Obetzhauser potvrdil, i oni v případě potřeby zachraňují ze stromů kočky :-). Stillfriedští hasiči nejsou spolkem, ale šíře jejich aktivit je působení spolků velmi podobná. Je to především proto, že musí vlastními silami získávat část prostředků na svou činnost a potřebné vybavení, které je samozřejmě drahé. (Jeden příklad za všechny: jednotka bude brzy potřebovat novou požární stříkačku, na kterou si musí obstarat třetinu její ceny.) Proto dobrovolní hasiči organizují různé akce, jako jsou plesy a podobně; další peníze získávají z darů nebo z odměn za výjezdy. Na druhé straně se přímo ve Stillfriedu nevěnují požárnímu sportu, všechni zájemci o něj jsou soustředěni v přidružené obci Grub.
Hasiči mají dvě budovy: větší z nich ve Stillfriedu, menší v obci Grub. Přímo ve Stillfriedu měli hasiči původně pouze garáž pro dvě vozidla. Před časem k ní přistavěli novou budovu se zázemím. Vlastními silami získali peníze na materiál a stavbu pak prováděli svépomocí, přičemž i místní lidé na stavbě dle svých možností pomáhali. Dokončení stavby ale trvalo deset let. V budově se nachází garáž pro dvě vozidla, přístřešek, kanceláře, šatna s kuchyňkou, která hlavně slouží jako zázemí venkovních kulturních akcí pořádaných na přilehlé louce, a sociální zařízení. V podkroví je společenská místnost, kterou hasiči také pronajímají pro různé akce, a sklad, kde bylo vše perfektně utříděno, včetně vyrovnané řady lednic a dalších potřeb, které jsou určeny na společenské akce.
Jednotka používá tři vozidla. Především k technickým zásahům slouží vozidlo MAN, vybavené hydraulickými kleštěmi, přenosným vodním čerpadlem, dieselovým generátorem a další výstrojí. Zajímavostí je, že všechna hasičská vozidla v Rakousku mají stejné vybavení a shodné je i jeho rozmístění ve voze, takže v případě účasti různých hasičských posádek nemusí nikdo při zásahu u kolegů nic složitě hledat. Druhým vozidlem je požární stříkačka Steyr s nádrží na 2000 litrů vody. Vozidlo vypadá jako nové, ale brzy dosáhne stáří třiceti let, a to jsou všechny hasičské vozy v Rakousku bez výjimky vyřazovány. Poté si jej odebere dodavatel nového vozu anebo je prodáno do zahraničí. Jak nám řekl velitel jednotky, vozidlo je sice starší, nicméně v dobré stavu, protože nemá najeté téměř žádné kilometry. K výjezdům hasiči používají ještě velitelské vozidlo VW Transporter a od povodní na řece Moravě v roce 2006 vlastní sbor i malou loďku. Rozsáhlá povodeň tehdy všechny zaskočila a vytopila i samu požární stanici ve Stillfriedu, takže je dnes na památku povodně na budově vyznačena maximální výška, do které voda dosahovala.
DVD s dokumentem o tamějších povodních a tehdejším zásahu sboru bylo stejně jako další tištěné materiály o stillfriedském hasičském sboru předáno SDH Ratenice.
Další informace o stillfriedských hasičích lze pak dohledat na internetové stránce:
http://www.stillfried-grub.at/ff/
text: Michal Louč, spolek Ratenická včela